Založ si blog

(Ne)priaznivá budúcnosť

Vyštudovať školu, nájsť si dobre platenú prácu, kúpiť si dom/ byt a auto. To je najbežnejší scenár, čo chce mladý človek v živote dosiahnuť. Nevravím, že sú to sny každého, ale určite vysoké percento z nás sníva práve o tomto. Povedzme si pravdu je to dosiahnuteľné?

Ročne na Slovensku skončí vysokú školu viac ako 40-tisíc absolventov, samozrejme s pocitom, že práve pre neho je vyhradené pracovné miesto v oblasti, v ktorej študoval a určite za veľmi slušný plat. Väčšina študentov popri škole brigáduje, ale len malá časť v svojom odbore. Hoci vysoké školy prax ponúkajú, nedostane sa k nej každý. Školy sú preplnené, veľa ráz v jednom ročníku v danom odbore študuje aj 150 ľudí. Takže zabezpečiť prax pre každého jedného študenta je nemožné, aspoň nie na Slovensku. Preto absolventi vychádzajú zo škôl plní vedomostí, ale bez potrebnej „zručnosti“. Kritérium praxe je pre získanie práce veľmi dôležité. No ako ju získať, ak 5 rokov študujete rôzne knihy a skriptá ? Potom nezostáva nič iné len vziať aj takú prácu, ktorá s vyštudovanou školou nemá nič spoločné a môžeme byť radi keď zarobíme viac, ako minimálnu mzdu – to je ten lepší prípad.

Vráťme sa na začiatok, k cieľom, ktoré sme si dali. Predpokladajme, že školu sme úspešne ukončili a môžeme sa chváliť akademickým titulom. Patríme medzi úspešnejšiu časť absolventov a získali sme aj prácu, či už v odbore alebo nie. Lenže ako si kúpim byt a auto, keď z mesačného platu si nemôžem dovoliť ani bicykel? Prichádzame z môjho pohľadu na jeden z najväčších problémov. Nemyslím tým konkrétne kúpu auta, bytu či bicykla, ale osamostatnenie sa od rodičov a posunutie sa niekam ďalej.

Mnoho mladých ľudí žije v podnájmoch, pretože si kúpu bytu jednoducho nemôžu dovoliť. Hoci mladým ľuďom ponúka pomocnú ruku aj štát, nie je také jednoduché ju dostať. Pretože štát ti pomôže len vtedy, ak tvoj mesačný plat nie je vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy na Slovensku. Takže, ak sa ti pošťastilo a patríš do skupiny ľudí, ktorí sa môžu pochváliť, že zarábajú viac ako 1146 eur mesačne, môžeš na pomoc od štátu zabudnúť. Povedzme si iný príklad, čo ak zarábam menej ako 1,3 násobok  priemernej mzdy a teda spĺňam podmienky na pomoc od štátu. Ani tak to nebude jednoduché. Banky v dnešnej dobe už neponúkajú hypotéky v plnej cene bytu, ale len do výšky 90% z ceny nehnuteľnosti. Takže na to, aby si si mohol vôbec hypotéku dovoliť, potrebuješ na začiatok dosť veľký balík peňazí. Ukážme si to na príklade. Ak si chceš kúpiť byt v hlavnom meste, ktorý stojí 110 000 eur, budeš musieť nasporiť minimálne 11 000 eur. Teda s mesačným platom nižším ako je priemerná mzda, budeš musieť šetriť pekných pár rokov. Nehovoriac o tom, že predsa nebudeš spať na podlahe a variť si na dvojplatničke, čiže pár tisícok vrazíš aj do zariadenia bytu. Povedal si si, že radšej budeš bývať v podnájme a ušetríš? Vyvediem ťa z omylu. Na Slovensku a hlavne  v Bratislave je veľmi populárne kúpiť si byt a dať ho do prenájmu, jednoducho povedané, hypotéku ti splácajú nájomcovia. Teda namiesto toho aby si splácal hypotéku svojho bytu, splácaš ju niekomu inému. Myslím si, že po týchto faktoch, už nemusím hovoriť o kúpe auta a radšej budeme cestovať autobusom. Veď je to aj tak ekologickejšie.

 

stíhačka F-16

ONLINE: Bývalí piloti: Ukrajina bude pre lietadlá F-16 najnebezpečnejším bojiskom

29.04.2024 06:25

Obloha nad Ukrajinou bude najnebezpečnejším miestom, kde lietadlá F-16 vo svojej histórii operovali, uviedli bývalí americkí piloti pre Business Insider.

rafah, stanový tábor, pásmo gazy

Palestínčania hlásia mŕtvych po izraelských úderoch v Rafahu a na severe Gazy

29.04.2024 06:11, aktualizované: 06:50

Izraelské útoky na domy v Rafahu a v Pásme Gazy zabili viacerých Palestínčanov a mnohých zranili, uvádzajú miestne zdroje.

pellegrini, vila na slavíne

Prezidentské bývanie sa hľadá desaťročia, Pellegrini dedí veľký hriech svojich predchodcov. Čo hovorí úrad a analytik?

29.04.2024 06:00

Bezpečnostný analytik aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov uviedli, že vlastné bývanie je potrebné aj kvôli incidentom. Je otázne, či sa budúci prezident Peter Pellegrini bude touto dilemou zaoberať.

Ukrajina, Bohdana

Expert z Ukrajiny: Rozhodujeme sa, či zachránime mestá alebo vojakov

29.04.2024 06:00

Myšlienka predčasných rokovaní o mieri na Ukrajine nie je veľmi populárna, hoci stále viac ľudí v politickom vedení štátu aj vo verejnosti nad ňou uvažuje.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1797x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x

Autor blogu

Kategórie

Archív